Strážne psy

Najlepšie strážne psy – strážne plemená psov

Mnoho menej znalých majiteľov psov sa domnieva, že strážny pes musí byť zaručene agresívne zviera, ktoré vyštartuje po všetkom, čo sa v jeho revíri pohne. Skutočnosť je však taká, že strážne plemená psov nemajú za cieľ útočiť, ale ostražito, nebojácne, včasne a s rozvahou zakročiť voči ohrozujúcim elementom. Je dôležité, aby si uvedomovali svoju silu a dokázali potenciálneho votrelca odstrašiť. Jediným dôvodom, prečo sa o strážnych psoch často hovorí ako o agresoroch je, že mnohokrát ich mohutná stavba tela vzbudzuje rešpekt, čo je však zámer. V neposlednom rade sú to strážne psy, ktorých úlohou je adekvátne zakročiť voči zlodejom a spôsobiť im prípadnú ujmu za účelom ochrany majetku či osôb. Aj veľké strážne psy si dokážu nájsť cestu k deťom a vedia byť nielen ochrancami, ale aj súčasťou rodiny.

Publikované: 21.08.2023
Aktualizované: 21.08.2023
Obsah článku:

Mnohé psie plemená majú v sebe zakorenený ochranársky inštinkt. Niektoré psy sú na stráženie vhodné viac, iné menej, no a potom sú tu také, ktoré sú na tento účel od nepamäti šľachtené a chované. Strážne psy sú verné, poslušné a vyrovnané psy, ktoré dokážu vycítiť nebezpečie. Kvalitný výcvik je pri strážnych psoch nevyhnutným základom. Mnohé z týchto plemien nepatria do rúk chovateľom začiatočníkom a vyžadujú si skúsených majiteľov. Strážne psy nie sú útočníci, dokážu na narušiteľa štekať celé hodiny, aby ho odstrašili, a to bez toho, aby mali potrebu zaútočiť. Zároveň netreba zabúdať na to, že stále je to pes, ktorý si vyžaduje lásku a čas. Aké všetky vlastnosti by mal mať ideálny strážny pes?

Aké vlastnosti by mal mať strážny pes?

Psy už od nepamäti slúžili ľuďom na rôzne účely. Okrem toho, že ľuďom robili spoločnosť, zastávali viaceré pracovné činnosti a zabezpečovali rôzne ľudské potreby. Jednou z nich bolo a je bezpečie. Či už ide o ochranu osobnú alebo ochranu majetku. Úlohou strážneho psa je, aby dokázal ostražito vnímať svoje okolie a v prípade nebezpečia štekať, tým upozorniť majiteľa a zamedziť tak vzniku škôd alebo ujme na zdraví. „Strážne psy majú vycibrený ochranný inštinkt pre svoje rodiny a dokážu chrániť a hrýzť vtedy, ak vzniká bezprostredná hrozba,“ hovorí výkonná tajomníčka American Kennel Club (AKC) Gina DiNardo. Aké sú vlastnosti najlepších strážnych psov?

  • Nebojácnosť a statočnosť,
  • ostražitosť a vytrvalosť,
  • rozvážnosť a trpezlivosť,
  • vernosť – oddanosť,
  • vyrovnaná povaha,
  • dobrá cvičiteľnosť – poslušnosť,
  • schopnosť vydržať dlhší čas osamote.

Strážne plemená psov majú často negatívnu povesť. Dôvodom je, že sa o nich zvyčajne hovorí ako o agresívnych psoch, ktoré útočia. Úlohou psa strážcu je primárne votrelca zastrašiť alebo ho odplašiť. Pri ochrane osôb či majetku je však niekedy nevyhnutné aktívne zakročiť voči negatívnym javom (zlodejom, votrelcom či inej zveri) a útoku pri obrane sa niekedy nevyhnú. Vo všeobecnosti sú strážne plemená psov veľmi inteligentné a vyžadujú si taktiež lásku, náklonnosť, adekvátny výcvik a čas majiteľa. Radia sa k najvernejším psom. Strážny pes by nikdy nemal byť pripnutý na reťaz alebo dlhodobo zatvorený v koterci. Aj vyššie uvedené vlastnosti a dostatočný výcvik dokážu zo strážneho psa vychovať skutočného rodinného psa.

Strážne psy – vlastnosti

Belgický ovčiak – Malinois

Disciplinovaný, oddaný, agilný, rýchly, ostražitý a enormne inteligentnýBelgický ovčiak patrí k populárnym a obľúbeným strážnym psom, ktoré sa v praxi využívajú aj v ochranných zložkách – polícia či armáda (napr. slávna americká vojenská jednotka K9). Funguje ako strážca či ako drogový alebo pátrací pes. Známy je tiež príbeh belgického ovčiaka menom Cairo, ktorý bol v roku 2011 súčasťou špeciálnej jednotky Navy SEAL a pomohol zosadiť dlhoročného vodcu teroristickej organizácie Al-Káida Usámu bin Ládina.

Je to nebojácny a energický pes, ktorý potrebuje byť vždy zamestnaný. Je veľmi dobre trénovateľný. Napriek vysokej energickosti je to rozvážne a vyrovnané plemeno, ktoré dokáže adekvátne reagovať na vzniknuté situácie. Samozrejmosťou musí byť tréning poslušnosti a včasná socializácia. Budúci majiteľ musí byť pripravený na sebavedomého, aktívneho a vynaliezavého psa.

Nemecký ovčiak

Vo výbere nemôže chýbať ani ďalší skvelý strážca s perfektným renomé, akým je nemecký ovčiak. Jeho silný ochranársky pud je hlboko zakorenený a vyniká aj v ďalších aktivitách, ktoré uspokojujú potreby ľudí. Je to etablovaný armádny, policajný i záchranársky pes, čo odkazuje na jeho skvelú disciplinovanosť a vynikajúcu schopnosť osvojovať si povely a návyky. Svedčí o tom aj ich využívanie v športovej kynológii.

Ich nekonečná lojalita, sebavedomie a odvaha ich predurčujú k tomu, aby dokázali plniť úlohu strážcu. Navyše, radia sa k strážnym psom vhodným k deťom. Sú veľmi aktívne, energické, no pri riadnom výcviku a socializácii sú to rozvážni a pokojní spoločníci a strážcovia rodiny či majetku.

Nemecký ovčiak

Doberman

Dobermany si neprávom vyslúžili renomé agresívneho psieho plemena. Hlavným dôvodom pritom mal byť ich odstrašujúci vzhľad a tiež filmárske počiny, ktoré ich zobrazovali ako psov agresorov. Ich vzhľad ich pritom predurčuje na to, aby votrelca už na prvý pohľad odstrašili. Dobermany boli odnepamäti chované ako ochranárske psy. Vyznačujú sa vysokou inteligenciou a skvelou učenlivosťou. Sú to sebavedomé psy, ktoré sa málokedy cítia ohrozené, preto reagujú veľmi rozvážne a plnia si svoju ochranársku prácu na jednotku.

Pre svoju krátku srsť síce nie sú ideálne na celoročné stráženie vonku, no pri zabezpečení teplého koterca by nemal mať s pobytom vonku žiadny problém. Svojím prenikavým štekotom dokážu fungovať ako veľmi účinný alarm. Takisto pôsobia v policajných zložkách. Sú to agilné, vytrvalé, aktívné a veľmi rýchle psy, ktoré nie sú len rešpektovanými strážcami, ale takisto priateľskými spoločníkmi a milovanými členmi rodiny s deťmi.

Kaukazský ovčiak

Označuje sa tiež ako kaukazský čuvač alebo kaukazský strážny pes. V Rusku sa mu zvykne hovoriť aj ruský medvedí pes. O ochranárskych schopnostiach tohto strážneho plemena nemožno pochybovať. Ide o obrie plemeno, ktoré síce v tvári pôsobí milo, no jeho desivá mohutná stavba tela a prenikavý štekot odstrašia nejedného votrelca. Vďaka huňatej srsti je kaukazský ovčiak odolný a vhodný na celoročné stráženie v exteriéri.

Hmotnosť dospelého jedinca kaukazského ovčiaka sa pohybuje od 45 do 78 kg. Po stáročia slúžil v kaukazskej oblasti ako strážca majetku a stád hospodárskych zvierat. Využívaný bol na ochranu pastierov pred vlkmi alebo medveďmi. Aj to svedčí o jeho lojalite a nebojácnosti. Dôležité je, aby sa majiteľ jeho výchove venoval, inak sa môžu prejaviť prehnané ochranárske inštinkty tohto plemena. Dôležitá je tiež jeho dostatočná socializácia od mladého veku.

Kaukazský ovčiak

Moskovský strážny pes

Veľký a huňatý psí obor, moskovský strážny pes pripomína na prvý pohľad slávnejšieho bernardína. Je príznačným spojením sily a oddanosti. Napriek jeho odstrašujúcemu vzhľadu sa o ňom hovorí ako o psovi, ktorý si dokáže nájsť cestu k deťom a miluje spoločnosť blízkych ľudí. Je to však obranár telom i dušou. Na svoj pozemok bez sprievodu svojho pána nepustí nikoho cudzieho. Je veľmi rozvážny, nebojácny a odolný pes vhodný na celoročný pobyt vonku.

Je to nekompromisný, no inteligentný strážca, ktorý budí rešpekt. Dokáže veľmi dobre vyhodnotiť krízové situácie a vďaka tomu nekoná skratovo. Vyžaduje si dostatok priestoru a pohybu. Rozhodne to nie je strážca voliéry ani reťaze. Jeho výcvik netreba podceňovať. Zanedbanie tréningu poslušnosti môže spôsobiť, že z inteligentného strážcu sa stane tvrdohlavý huňatý obor.

Moskovský strážny pes

Cane Corso

Latinsky názov Cane Corso znamená „pes osobný strážca“. Známy je aj ako taliansky mastif. Tento preklad dokonale definuje toto plemeno, ktorého pôvod je v Taliansku. Strážny pes Cance Corso dosahuje hmotnosť až 55 kg a už na prvý pohľad neželaných hostí dokáže odstrašiť. Má prirodzený inštinkt strážiť, no určite sa nemusíte báť, že svoju silu bude zneužívať. Je to rozvážny a rozumný ochranca. Súčasne je to strážny pes vhodný k deťom a rodine, ktorú bude chrániť a milovať.

Vníma sa ako nehrozený pes, čo je taktiež dôvod, prečo reaguje zdržanlivo a koná až v prípade bezprostredného ohrozenia. Voči cudzím ľuďom a zvieratám býva Cane Corso nedôverčivý. O to dôležitejšia je socializácia, aby sa zabránilo prehnanej dominancii.

Rotvajler

Na prvý pohľad možno desivý pes s chladným výrazom tváre, v skutočnosti rodinný strážca s inteligentnou povahou. Majetok i svojho pána dokáže verne chrániť za každú cenu. Voči neznámym podnetom, osobám i zvieratám je nedôverčivý. Nikdy neútočí bezdôvodne, je rozvážny, trpezlivý a uvedomuje si svoju silu. Rovnako ako Cane Corso aj rotvajler sa cíti ako neohrozený pes a dokáže dobre vyhodnocovať situáciu. Pomerne rád odstrašuje votrelcov štekaním.

Rotvajler vie byť hravý, priateľský a vo svojej rodine sa cíti byť milovaný. Rotvajler si vyžaduje bezpodmienečný tréning a socializáciu, aby vedel, kedy ako reagovať. Vyžadujú si majiteľa, ktorý vie, ako byť pre psa vhodnou autoritou. Rotvajler je akousi kombináciou milujúceho psa s odstrašujúcim vzhľadom. I keď ide o plemeno psa s krátkou srsťou, nemá problém vydržať vonku aj pri teplote do -20 °C.

Rotvajler

Tibetská doga

Hovorí sa mu aj tibetský mastif. Strážca, ktorého nepodplatíte pekným slovom ani mäsitou odmenou. Ak je raz tibetská doga v službe, nehrozí žiadny kompromis. Je to ostražitý horský pes, ktorý je voči cudzím ľuďom odmeraný a zastáva si pozíciu strážcu majetku a rodiny. Odolá aj nehostinným podmienkam. Vyžaduje si rešpekt, socializáciu a kvalitný výcvik od šteňacieho veku.

Je zvyknutý na samotu, pretože v Himalájach dokáže ustrážiť stáda dobytku pred vlkmi a medveďmi bez dozoru pastierov. Aj preto má veľmi teritoriálne sklony. Ide to duševne vyspelých psov, ktoré dokážu byť voči blízkej rodine empatické. Sú pánovi doživotne lojálne. Za rodinné psy k deťom ich však nemožno považovať. A vedeli ste, že tibetská doga patrí k najdrahším plemenám sveta?

Tibetská doga

Veľký bradáč

Možno nie každému v prvom okamihu napadne, že veľký bradáč je typickým strážnym psom. Jeho dominantná povaha, vytrvalosť a lojalita ho však predurčuje na to, aby strážil rodinu a majetok tak, ako len dokáže. V našich končinách sa síce nepovažuje za štandardného strážcu, no jeho aktívna povaha a ochranárske inštinkty ho predurčujú na to, aby dokázal odstrašiť neželané návštevy. Vyžaduje si dôsledný tréning. Patrí k strážnym psom, ktoré rady trávia čas v spoločnosti rodiny a detí.

Veľký bradáč

Bulmastif

Statný a odstrašujúci bulmastif je psím ochrancom, ktorý nepochybne vzbudzuje rešpekt. Je to prirodzený ochranca, ktorý sa dobre trénuje na účely stráženia. Je to vytrvalý pes, ktorý sa využíva aj v policajných radoch. Má pokojnú povahu a vie vycítiť skutočné ohrozenie. Stáva sa skvelým rodinným spoločníkom a kamarátom aj pre deti. Hoci je to strážny pes od prírody, štekanie nie je jeho doména.

Bulmastif je strážcom rodiny a pozemku. Pri včasnej socializácii nemá problém s inými psami, cudzích však vo svojom teritóriu neznesie. Pre posilnenie jeho disciplíny si vyžaduje primeraný tréning. Dokáže byť miestami tvrdohlavý, preto je lepšie požiadavky mu diktovať postupne a trénovať ho pozitívnou motiváciou. Koniec koncov, ako každého psa. Bulmastif je spoľahlivý ochranca a súčasne spoločník rodiny, ktorý bude majiteľov milovať a chrániť.

Bulmastif

Najčastejšie otázky – FAQ

Hľadáte strážneho psa do domu, do záhrady alebo na firemný pozemok? Potrebujete psa, ktorý bude vzbudzovať rešpekt, bude dobre cvičiteľný a zároveň ochráni váš majetok? V našom výbere nájdete najlepšie strážne plemená psov. Mnohé z nich sú pre tento účel využívané medzinárodne naprieč rôznymi krajinami. Strážne psy do domu by mali mať tiež určité vlastnosti, ktoré ich na tento účel predurčujú. Máte vlastné skúsenosti s niektorým z týchto plemien? Poznáte ďalšie vhodné strážne psy iných plemien? Budeme radi, ak nám napíšte svoje skúsenosti, rady a odporúčania. Zapojte sa do diskusie pod článkom, kde môžete napísať komentár.

Áno, belgický ovčiak je ideálne strážne plemeno psa. Je to inteligentný, disciplinovaný, poslušný a verný pes, ktorý je dobre cvičiteľný. Je veľmi energický a vyžaduje si aktívny prístup majiteľa. Je veľmi vnímavý a ostražitý. Má však vyrovnanú povahu a dokáže adekvátne reagovať na vzniknuté situácie. Využíva sa často na profesionálne účely v polícii či v armáde alebo ako pátrací pes. Pri dobrej disciplíne skvele zapadne aj do rodiny s deťmi.

Nie, sibírsky husky nie je vhodný ako strážny pes. Napriek svojmu divokému vzhľadu pripomínajúcemu vlka a mohutnej stavbe tela, sibírsky husky je voči ľudom príliš priateľský a bojazlivý. Takisto nepatrí k psom, ktoré by na nebezpečie citlivo reagovali štekaním. Pôvodne sibírsky strážny pes fungoval vo svorkách, kde budil rešpekt.

Niektoré plemená strážnych psov viac, iné menej. Predovšetkým veľké a obrie plemená môžu byť pre malé deti nebezpečné, avšak hlavne z dôvodu, že svojou mohutnou stavbou tela môžu dieťaťu nechcene ublížiť. Pri riadnom výcviku a dostatočnej socializácii dokáže byť strážny pes plnohodnotným domácim miláčikom, ktorý bude vychádzať s deťmi a bude sa tešiť z ich pozornosti – Kaukazský ovčiak, Austrálsky ovčiak, Boxer, Nemecký ovčiak, Veľký bradáč, Rodézsky ridgeback a iné.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(91.2%)