Taliansky vodný pes – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
Taliansky vodný pes alebo Lagotto romagnolo pochádza z Talianska, kde bol pôvodne vycvičený na vodné práce, neskôr na hľadanie hľúzoviek. Prvá zmienka o ňom pochádza zo 14. storočia, preto je toto plemeno považované za najstaršie vodné plemeno. Oficiálne bolo uznané v roku 1995 a podľa delenia FCI sa radí do 8. skupiny (Retrievery, sliediče a vodné psy), 3. sekcie (Vodné psy) a štandardu patrí číslo 298. Vďaka jeho priateľskej povahe, inteligencii a chuti učiť sa je vhodnou voľbou pre chovateľov-začiatočníkov. Psík je vášnivý plavec, preto využije na prechádzke každú príležitosť sa omočiť v rieke či jazere. Lagotto sa vyznačuje dlhovekosťou, psík s vami pobudne 15 až 17 rokov.
Taliansky vodný pes sa hmotnosťou okolo 13 kg a výškou v kohútiku v rozmedzí 41 až 48 cm radí medzi menšie stredné psy. Výška a dĺžka tela sú približne rovnaké. „Talian“ má mohutnejšiu stavbu tela, dlhé, štíhle, ale svalnaté končatiny, ktoré sú stavané tak, aby sa dokázal bez väčších problémov pohybovať vo vode a v bahne. Na predĺženej hlave sa nachádzajú stredne veľké trojuholníkové uši, ktoré sú zvesené. Väčšie oči majú guľatý tvar a sú položené dosť ďaleko od seba. V závislosti od farby srsti môžu mať okrovú, orieškovú alebo tmavohnedú farbu. Srsť je kučeravá a rovnomerne rozložená, na hlave sú kučierky voľnejšie a vytvárajú obočie, fúzy a bradu. Sfarbenie môže byť jednofarebné špinavo biele, biele s hnedými alebo oranžovými znakmi i jednofarebné hnedé a oranžové, povolená je aj striekaná hnedá (hnedý beloš). Prípustná je taktiež hnedá až tmavohnedá maska. Srsť je tvorená krycou srsť a podsadou, obe sú vodoodolné. Aspoň raz do roka treba psa ostrihať, inak sa prejavia sklony k plstnateniu. Ide o vcelku zdravé plemeno, avšak zopár chorôb sa uňho vyskytnúť môže. Sú to predovšetkým dysplázia bedrových a lakťových kĺbov, luxácia pately, epilepsia a progresívna atrofia sietnice (PRA). Plemeno sa v priemere dožíva 15 až 17 rokov.
Lagotto je veľmi dobrým psím spoločníkom. Ide totiž o verného a milujúceho psa, ktorý sa vyznačuje pracovitosťou a nezávislosťou, je tiež vyrovnaný. Na svojho majiteľa sa veľmi rýchlo naviaže. Vzhľadom na jeho ostražitosť sa „Talian“ osvedčí aj ako strážny pes, tu sa môže prejaviť jeho tendencia štekať. Má rád ľudí, rád trávi čas s deťmi a dobre vychádza i s inými zvieratami. Výcvik nie je s ohľadom na jeho pracovitosť problematický a zvládne ho i menej skúsený majiteľ. Potrebný je však pozitívny prístup, pozostávajúci z množstva maškŕt, na hrubosť bude psík reagovať stiahnutím sa do seba. Plemeno je enegické a denne potrebuje veľa pohybu. Psík sa rád cíti využitý, doteraz sa vďaka jeho dobrému sluchu a čuchu využíva na hľadanie hľúzoviek. To je dôvod, prečo rád hrabe, čo môže byť problém, ak sa v záhrade začne nudiť. Nemá výrazný lovecký inštinkt, preto nebude prenasledovať každé zviera, ktoré zbadá. Taliansky vodný pes je vášnivým plavcom, túto jeho záľubu môžete spojiť s aportovaním. Pokiaľ bude odmalička dobre socializovaný, prispôsobí sa akejkoľvek situácii. Môžete ho chovať v byte aj v dome s prístupom do záhrady, ale musíte mu dopriať dostatok pohybu. V tom prípade potom s vami rád pobudne aj na gauči. Užije si čas strávený v lese, v záhrade i v meste, hlavne ak bude s vami. Energiu si môže vybiť pomocou psích športov, okrem aportovania vyskúšajte napr. agility či dogdancing.