Teplota u psa: aká je normálna teplota, príznaky, teplota po operácii, očkovaní, pred pôrodom?
Aká je normálna teplota u psa, koľko je už zvýšená teplota, kedy by ste mali bežať na veterinu a čo podchladenie? Je i to pre psa nebezpečné? Na všetky otázky tykajúce sa zvýšenej i zníženej teploty u psov vám odpovieme v našom článku.
- Aká je normálna teplota u psa
- Ako sa meria teplota u psa
- Ako sa prejavuje zvýšená teplota u psa
- Príčiny zvýšenej teploty u psa
- Ako znížiť teplotu u psa
- Ako sa prejavuje znížená teplota u psa a aké sú jej príčiny
- Ako zvýšiť nízku teplotu u psa
- Aká je optimálna teplota u psa po operácii, očkovaní a pred pôrodom
- Najčastejšie otázky – FAQ
- Diskusia
Naučíme vás, ako a čím psovi správne zmerať teplotu a ako mu pomôcť doma. Povieme si o prípadoch, pri ktorých je nevyhnutné navštíviť veterinárnu ambulanciu a v závere nášho článku vám zodpovieme niekoľko často kladených otázok o teplote u chlpáčov.
Aká je normálna teplota u psa
Normálna teplota u psa sa pohybuje od 38,3 do 39,2 °C. U niektorých zvierat môže byť normálna fyziologická teplota o niečo nižšia alebo vyššia. Pomerne často dochádza i k nesprávnemu meraniu, resp. skresleným výsledkom, za ktorými stojí stres, nadmerné vzrušenie, napr. po hre alebo pred prechádzkou, či náročná fyzická aktivita.
V takýchto prípadoch nehovoríme o horúčke, ale iba krátkodobom zvýšení alebo znížení teploty. Preto vám odporúčame zrealizovať 2 merania za sebou s rozostupom okolo 10 min. Vo všeobecnosti platí, že ak teplota u psa vystúpi nad 40 °C (aj po opakovanej kontrole), je na mieste kontaktovať alebo rovno navštíviť veterinárneho lekára.
Ako sa meria teplota u psa
Niektoré príznaky teploty u psa sú neprehliadnuteľné, avšak jediným spoľahlivým spôsobom je použitie teplomera. Na výber máte 2 možnosti:
- klasický digitálny teplomer na rektálne meranie teploty,
- ušný infračervený teplomer.
Určite vám neodporúčame klasické ortuťové teplomery a ani tie s gáliom či liehom (látky, ktoré nahradili dnes zakázanú ortuť). Meranie s nimi trvá aspoň 2 min., čo váš miláčik pravdepodobne neustojí. Pri digitálnych modeloch navyše nemusíte riešiť, ako dlho merať teplotu. Na skončenie merania vás upozorní zvuková kontrolka.
Meranie teploty nie je pre psov obzvlášť príjemné. Zvyknú si sadať, otáčať sa, sťahovať chvost, nezastaviteľne podskakovať alebo trepať ušami. Tejto úlohy by ste sa preto mali zmocniť vo dvojici. Jeden z vás bude psa fixovať a druhý zmeria teplotu. Pri psoch, ktoré zvyknú byť agresívne, je vhodné použiť náhubok, prípadne improvizovaný fixátor papule z obväzu. Malé psy môžete umiestniť na stôl, aby ste mali dobrý prístup k ich konečníku.
Ako na rektálne meranie teploty u psa
Pri rektálnom meraní teploty použite akýkoľvek pre psa bezpečný lubrikant. Môže ísť o klasický lubrikačný gél bez parfumov, ideálne ten s označením „sensitive“ a „natural“, detský olej alebo čistú vazelínu. Ak nemáte po ruke žiaden z vymenovaných prípravkov, pomôže vám obyčajný jedlý olej. Pred nanesením lubrikantu na teplomer, vydezinfikujte jeho špičku (napr. Veterinolom). Následne môžete pristúpiť k samotnému meraniu.
- Nadvihnite psovi chvost a zasuňte teplomer do konečníka. Pri sučkách sa uistite, že ste si nepomýlili análny a vaginálny otvor.
- Teplomer držte vodorovne s podložkou a rovnobežne s pozdĺžnou osou psa. Pri jeho zasúvaní do konečníka ho nenakláňajte nahor ani nadol.
- Prirodzeným reflexom psa je stiahnutie análnych svalov. Teplomer do konečníka v žiadnom prípade nezasúvajte nasilu. Opatrne ním otáčajte zo strany na stranu, kým pomaličky neuvoľníte stiahnuté svaly.
- Pri malých psoch teplomer zasuňte do hĺbky 2,5 cm. Pri miniatúrnych plemenách alebo šteniatkach to môže byť o niečo menej (1 – 2 cm). Ak vlastníte psa veľkého alebo obrieho plemena, teplomer zasuňte do hĺbky okolo 5 cm.
- Počas merania teplomer držte v ruke. Do konečníka nesmie vojsť celý, psovi by totiž mohol poškodiť alebo dokonca prepichnúť črevo.
- Keď v konečníku narazíte na výkaly, snažte sa ich špičkou teplomera obísť. Pri meraní teploty, takpovediac, vo výkaloch, môžete získať skreslené výsledky.
- Ak ste zvládli všetky vymenované body, zapnite teplomer a počkajte na zvukovú kontrolku, ktorá vás upozorní na ukončené meranie teploty, a následne ho opatrne vytiahnite z konečníka psa.
Ako zmerať teplotu u psa pomocou ušného teplomeru
Meranie teploty u psa ušným teplomerom je jednoduchšie a pohodlnejšie pre obe strany. Teplomer zapnite a nechajte ho kalibrovať. Na ukončenie kalibrácie by vás mala upozorniť zvuková kontrolka. Presný postup si najlepšie overíte priamo v návode.
Pri meraní teploty v ušiach nemusíte požívať lubrikant. Teplomer nakloňte v 90 ° uhle s hlavou psa a opatrne ho vsuňte do vonkajšieho zvukovodu. Ak sa chlpáč bráni, teplomer do ucha nezasúvajte rýchlo ani nasilu. Počkajte, dajte psovi pauzu, môžete ho uplatiť nejakou tou dobrotou a meranie zopakujte, až keď bude pokojný.
Ako sa prejavuje zvýšená teplota u psa
Na otázku, ako sa prejavuje teplota u psa, vám nevieme odpovedať presne. Akýkoľvek zdravotný problém sa totiž u zvierat môže prejaviť akokoľvek. Napr. ak pes trpí zlyhávaním obličiek, môže častejšie močiť, no v niektorých prípadoch na ňom nespozorujete nič iné ako zápal ďasien. No a to isté platí aj pri teplote. K najčastejším príznakom teploty u psa však môžeme zaradiť:
- horúca a červená koža na vnútornej strane ušníc, horúce vankúšiky na labkách, červené ďasná,
- malátnosť, apatia, depresia,
- nechutenstvo,
- zrýchlené a/alebo sťažené dýchanie,
- zvracanie,
- kašeľ a výtok z nosa,
- zmeny v správaní – prehnané reakcie pri manipulácii so psom, agresivita, spomalené reakcie pri oslovení či poveloch.
Príčiny zvýšenej teploty u psa
Zvýšená teplota u psa môže signalizovať celý rad zdravotných problémov. Najčastejšie ide o vírusové alebo bakteriálne infekcie a prehriatie z tepla. Prehriatie psom hrozí najmä počas horúceho počasia. Riziko sa zvyšuje spolu s pohybovou aktivitou, pobytom na priamom slnku alebo v uzavretých priestoroch (napr. auto, koterec s plechovou strechou). Veľkým problémom je, ak pes nemá prístup k vode.
Zvýšená teplota môže ďalej znamenať, že pes bojuje so zápalom ďasien, uší, močového mechúra, kože či kĺbov. Objavuje sa tiež pri plesňových infekciách, nákaze parazitmi, otravách, zraneniach (najmä pri infikovaných/zapálených ranách), nádorových ochoreniach, vážnych poruchách imunity a problémoch s kostnou dreňou.
Ako znížiť teplotu u psa
Keď bežná teplota u psa stúpne nad 41 °C, ide o kritický stav. Ak ju neznížite, hrozí poškodenie orgánov až smrť. Pri takto zvýšenej teplote je preto nevyhnutné čo najskôr navštíviť veterinára. Doma sa môžete psovi pokúsiť pomôcť iba pri miernej horúčke do 40 °C. Pokiaľ však neklesne do niekoľkých hodín, neriskujte a choďte na veterinu.
- Chlaďte psovi labky a slabiny – použite obklady z uteráka alebo labky namočte priamo do vody (lavór, sprcha).
- Držte ho v chladnejšom priestore – napr. stiahnite kúrenie, zapnite ventilátor, otvorte okná (pozor, zabráňte tomu, aby na psa fúkalo).
- Dostaňte doňho tekutiny – ak pes nechce piť sám, použite striekačku a vodu mu podávajte každých cca 30 min. v malých množstvách.
- V žiadnom prípade psovi nepodávajte humánne lieky – niektoré lieky sú vhodné aj pre psov, o ich použití sa však musíte vopred poradiť s vaším veterinárnym lekárom.
- Ak psovi klesne teplota na normálnu hranicu, nezabúdajte ho i naďalej sledovať (priebežné meranie teploty, sledovanie klinických príznakov, dostatočný príjem vody).
Ako sa prejavuje znížená teplota u psa a aké sú jej príčiny
Nízka teplota u psa (pod 37 °C) je rovnako nebezpečná ako horúčka. Hypotermia, teda znížená teplota, sa objavuje pri podchladení z chladu, ale taktiež pri vážnych úrazoch, upadnutí psa do šoku, otravách, krvácaní, hladovaní, narkóze a niektorých ochoreniach, ako je zlyhávanie obličiek alebo srdca. Keď pes umiera, jeho teplota taktiež klesá – dá sa povedať, že sa mu vypína organizmus.
Nízka teplota je extrémne nebezpečná pre šteňatá, ktoré ešte nemajú vyvinutú termoreguláciu. Najmä v prvých dňoch života preto musia mať vonkajší zdroj tepla (matka, výhrevné podložky, termofory). U šteniat môže teplota klesať aj pri nedostatočnom príjme krmiva, ktoré slúži ako pohonná hmota pre organizmus a výrobu tepla. Pozor, hypotermia u šteniat môže byť smrteľná už v priebehu niekoľkých hodín.
Príznaky zníženej teploty u psa
- Mierna hypotermia: studené končatiny, uši, vankúšiky na labkách.
- Stredná hypotermia: triaška, bledé ďasná, stuhnuté telo, sťažený pohyb (badateľný najmä pri chôdzi), apatia, zmätené správanie.
- Ťažká hypotermia: spomalené dýchanie, rýchly pokles teploty (teplotu pod 35 °C je možné označiť za predsmrtný stav), ustátie triašky, letargia, nereagovanie na podnety, neprirodzene rozšírené zreničky.
Ako zvýšiť nízku teplotu u psa
Pri miernej hypotermii držte psa v teplom prostredí, prikryte ho dekami a eliminujte všetky stresujúce podnety (napr. hluk, zbytočné premiestňovanie a manipulácia). V žiadnom prípade psovi nedávajte jedlo ani vodu. Pri zníženej teplote mu môže zlyhať hltací reflex a hrozí zadusenie.
Môžete použiť aj priamy zdroj tepla, a to teplý termofor alebo elektrickú výhrevnú podložku nastavenú na 1. – 2. stupni. Ako prvú pomoc je možné použiť plastové fľaše naplnené horúcou vodou zabalené v uteráku, prípadne fén. Pozor, teplota psovi nesmie stúpať príliš rýchlo, ak sa ho teda rozhodnete ohrievať priamym zdrojom tepla, dajte pozor, aby nebol príliš horúci.
Pri strednej až ťažkej hypotermii je nutné psa čím skôr dopraviť na veterinárnu kliniku. Počas cesty ho prikryte a sledujte jeho životné funkcie. Veterinár v prvom rade stanoví príčinu nízkej teploty a zároveň psa ohreje efektívnejšími metódami, najčastejšie teplou infúziou podanou priamo do žily.
Aká je optimálna teplota u psa po operácii, očkovaní a pred pôrodom
Zákroky vykonávané v narkóze, očkovanie a gravidita sú 3 špecifické prípady, proti ktorých je zvýšená alebo znížená teplota u psa vcelku normálny jav. Hovoríme len o miernych výkyvoch teploty, ktoré by nemali trvať dlhšie ako 24 hod. Ak by komplikácie pretrvávali, poraďte sa so svojím veterinárom.
- Teplota u psa po operácii: Počas narkózy sa telo psa vypína, čo znamená, že mu na istý čas prestáva fungovať aj termoregulácia. Pri krátkych zákrokoch, napr. kastrácii či čistení zubov, je pokles teploty iba mierny a netrvá dlhšie ako pár hodín. Ak váš pes absolvuje náročnejšiu a dlhšiu operáciu, jeho telesná teplota môže byť 1 až 2 °C pod normálom najbližších 24 hod. Dôležitá je prevencia. Aby u psa nedošlo k vážnejšej hypotermii, počas operácie je potrebné teplotu monitorovať a podľa potreby použiť výhrevnú podložku alebo teplú infúziu.
- Teplota u psa po očkovaní: Po očkovaní sa môže u psa objaviť viacero nežiaducich účinkov v podobe apatie, nechutenstva, zvracania, opuchu v mieste aplikácie vakcíny a mierne zvýšenej teploty. Tá by nemala vystúpiť nad 39,9 °C počas 24, max. 48 hod.
- Teplota u psa pred a pri pôrode: 12 až 24 hod. pred pôrodom sučke teplota klesá na 37 až 36,5 °C. Na tejto hranici by sa mala držať až do pôrodu a nižšia bude aj počas neho. Pozor, ak by teplota klesla pod 36 °C, kontaktujte veterinára. Môže ísť o príznak potratu alebo sepsy v dôsledku mŕtvych plodov v maternici/pôrodných cestách.
Najčastejšie otázky – FAQ
O teplote u psov by sa dalo rozprávať hodiny. Poznáme totiž množstvo špecifických prípadov či ochorení, pri ktorých môže teplota klesať a stúpať. V našom článku sme sa venovali najčastejším dôvodom, príznakom a riešeniam hyper- a hypotermie u našich domácich miláčikov. Na záver vám prinášame ešte niekoľko dôležitých faktov, ktoré sa zídu každému majiteľovi psa.