Teraristika

Korytnačky, hady a jašterice sú len niektoré zo zvierat, ktoré môžete chovať v teráriu. Pripravili sme pre vás články o najznámejších teráriových zvieratách. Pozreli sme sa na to, čo všetko na ich chov potrebujete a ako sa o ne správne starať. Či už sa rozhodnete pre chov agamy, leguána, gekončíka, pytóna alebo korytnačky zelenkastej, v našich článkoch nájdete odpovede na všetky svoje otázky.

Najobľúbenejšie druhy teráriových zvierat

Najobľúbenejšie druhy teráriových zvierat: gekončík, leguán, agama, chameleón...

Existuje mnoho zvierat, ktorým možno dopriať šťastný a spokojný život v teráriu, avšak je potrebné vedieť, ako si správne vybrať. K najobľúbenejším patria jašterice, korytnačky a hady.
Gekončík nočný

Gekončík nočný – chov, vzhľad, terárium, strava, starostlivosť

Starostlivosť o gekončíky nočné je veľmi jednoduchá a svoju popularitu si získali aj pokojnou a priateľskou povahou. Aké terárium gekončík potrebuje, čím by malo byť vybavené a pri akých teplotách a vlhkosti sa mu darí? 
Druhy škrečkov

Druhy škrečkov: sýrsky, džungarský, Roborovského, Campbellov alebo čínsky?

Niektoré škrečky sú hravejšie, iné pokojnejšie, s niektorými sa ťažko manipuluje, iné dotyky znášajú o niečo lepšie. K najpopulárnejším sa radí 5 druhov škrečkov: sýrsky, džungarský, Roborovského, čínsky a Campbellov.
Leguán zelený

Leguán zelený – chov, vzhľad, terárium, strava, starostlivosť

Leguán sa zvykne označovať aj ako „malý drak“ alebo „dinosaurus“. Ide o bylinožravca, ktorý sa živí primárne listami, listovou zeleninou a ovocím, no nepohrdne ani hmyzom. Aké zásady pri chove leguána dodržiavať?
Agama kočinčinská

Agama kočinčinská – chov, vzhľad, terárium, strava, starostlivosť

Ide o tvora, ktorý sa výzorom veľmi podobá na leguána, avšak jeho primárnou stravou je hmyz. Okrem výzoru je v mnohom podobná aj starostlivosť. Čo všetko na život agama kočinčinská potrebuje?
Užovka červená

Užovka červená – chov, vzhľad, terárium, strava, starostlivosť

Užovka červená je najčastejšie chovaným hadom v zajatí. Dôvodom je nielen jeho mierna povaha, ale aj zaujímavá farebnosť a nenáročnosť chovu.
Agama bradatá

Agama bradatá – chov, vzhľad, terárium, strava, starostlivosť

Miluje teplé, slnečné a suché počasie, je to všežravec, ktorý potrebuje dostatok podnetov. Je agama bradatá vhodná pre začínajúcich chovateľov? Aké terárium potrebuje?
Pytón kráľovský

Pytón kráľovský – chov, vzhľad, terárium, strava, starostlivosť

Pytón kráľovský (Python regius), had so zaujímavou kresbou, je neagresívnym druhom hada. Vzhľadom na jeho priemernú dĺžku a miernu povahu je vhodný aj pre začiatočníkov.
Škrečok džungarský

Škrečok džungarský – chov, vzhľad, terárium, strava, starostlivosť

Škrečok džungarský je hravý a hoci deň prespí, k večeru ožíva. Ide o jedného z najľahšie domestikovaných škrečkov, ktorý je veľmi čistotný. Akú klietku potrebuje a ako sa oň starať?
Škrečok sýrsky

Škrečok sýrsky – chov, vzhľad, terárium, strava, starostlivosť

Napriek tomu, že škrečok sýrskyje v prírode samotár, v rámci chovu hlodavcov patrí k najpriateľskejším škrečkom. Je škrečok sýrsky náročný na chov? Akej farby môže byť škrečok zlatý?
Ako vybrať terárium

Terárium pre agamu, hada, chameleóna, gekona alebo korytnačku? Návod, ako vybrať správne

Existuje niekoľko druhov terárií s rôznymi tvarmi a veľkosťami aj spôsobom otvárania. Výber závisí od toho, aké zviera sa rozhodnete chovať. Ako postupovať pri výbere terária?
Hady na Slovensku

Hady na Slovensku: vretenica severná a užovky (obojková, hladká, fŕkaná, stromová). Ktorý je jedovatý?

Vo voľnej prírode sa možno v slovenskej prírode stretnúť s niekoľkými druhmi hadov. Pozitívnou správou je, že len jeden z nich je jedovatý.
Užovka obojková (obyčajná)

Užovka obojková (obyčajná) – vzhľad, veľkosť, potrava, výskyt

Užovka obojková (Natrix natrix) je vďaka svojej prispôsobivosti najrozšírenejším hadom na Slovensku. Nie je jedovatá, hoci jed v tele má, nedokáže ho použiť.
Užovka stromová

Užovka stromová – vzhľad, veľkosť, potrava, výskyt

Užovka stromová (Zamenis longissimus) je naším najdlhším hadom. Bežne dorásta do dĺžky 150 až 170 cm. Nie je jedovatá a dokonca je to vo svojej podstate plachý had.
Užovka fŕkaná

Užovka fŕkaná – vzhľad, veľkosť, potrava, výskyt

Užovka fŕkaná (Natrix tessellata) je viazaná na vodné prostredie a prežije v ňom podstatnú čas svojho života. Nie je nebezpečná, dokonca ide o významný nástroj na udržiavanie populácie rýb.
Najjedovatejšie hady

Najjedovatejšie hady na svete: mamba čierna, boomslang, kobra kráľovská či zmija pávia?

Z 3 500 druhov hadov je 600 jedovatých a za smrteľne nebezpečných pre človeka sa považuje 375 druhov. Ktoré z nich sú považované za najjedovatejšie?
Vretenica severná

Vretenica severná – vzhľad, veľkosť, potrava, výskyt

Vretenica severná (Vipera berus) je jediným prirodzene sa vyskytujúcim jedovatým hadom na Slovensku. Neobmedzuje sa len na jeden biotop, stretnúť ju môžete v lesnatej krajine, rašeliniskách i na brehoch rybníkov.
Hady pre začiatočníkov

Hady pre začiatočníkov: užovka červená, hadiarka trojfarebná, pytón kráľovský a veľhad kráľovský

Vhodné pre začiatočníkov sú pokojné a neagresívne druhy, ktoré sú tolerantné k chybám nováčikov a nie sú náročné na chov. K takým sa radia užovka červená, hadiarka trojfarebná, pytón a veľhad kráľovský.