Užovka červená

Užovka červená – chov, vzhľad, terárium, strava, starostlivosť

Užovka červená je najčastejšie chovaným hadom v zajatí. Dôvodom je nielen jeho mierna povaha, ale aj zaujímavá farebnosť a nenáročnosť chovu. Užovka červená nedorastá do veľkej hmotnosti, hoci jej dĺžka môže mať až takmer 2 metre.

Publikované: 13.07.2023
Aktualizované: 09.01.2024
Obsah článku:

Tento nejedovatý had sa vo voľnej prírode dožíva 6 až 8 rokov, v zajatí je to do 15 až 18 rokov. Ide o mäsožravca, ktorý potrebuje na život dostatočne vetrané terárium so stálou teplotou a prístupom k vode. Ako sa o užovku červenú starať?

Vzhľad a veľkosť

Ako už názov napovedá, užovka červená (Pantherophis guttatus) má červené sfarbenie, ktoré môže mať varianty do žlta a do hneda. Zhora má výrazný vzor (červené fľaky na žlto-hnedom pozadí), zdola bielo-čierne šachovnicové vzorkovanie. Na malej hlave má škvrnu v tvare V, po bokoch výrazné čierne oči. Užovky nedorastajú do príliš veľkých rozmerov – dospelé jedince majú 120 až 190 cm. Hmotnosť je okolo 900 g.

Užovka červená vzhľad

Terárium a chov

Pre užovku je vhodné terárium orientované na šírku. Malo by mať rozmery minimálne 60 x 45 x 45 cm, samozrejme, väčšie terárium bude vhodnejšie, pretože tento had v ňom potrebuje nádrž na kúpanie, úkryty a konáre na šplhanie. Chovať môžete jedného hada aj viacerých, avšak nechovajte samičky a samcov spolu, pretože by mohlo dôjsť k nekontrolovateľnému páreniu. Veľkosť terária vždy prispôsobte počtu hadov. Prístup k čerstvej vode potrebuje užovka celoročne, vodu treba meniť raz za 2 až 5 dní, v závislosti od ročného obdobia. V lete je výmena nutná častejšie ako v zime. Voda by mala mať izbovú teplotu.

Keďže ide prevažne o nočného tvora, ktorý väčšinou cez deň spí, nepotrebuje užovka žiadnu špeciálnu žiarovku. V prípade, že umiestnite terárium k oknu, v lete postačí bežné denné osvetlenie, dosvecovať môžete bežnou alebo úspornou žiarovkou (ak nebudete používať výhrevné žiarovky). Slnko by nemalo do terária svietiť priamo, aby sa v ňom zbytočne nezvyšovala teplota. V lete je vhodné zabezpečiť svetlo 12 hodín denne, v zime postačí 8-9 hodín svetla.

Teplota by cez deň aj v noci mala dosahovať 22 až 30 °C, v prípade zimovania postačí 12 až 15 °C. Môžete ju zabezpečiť výhrevnou podložkou, výhrevnými žiarovkami alebo kameňmi. Ak chcete, aby bolo rozmiestnenie tepla rôznorodé, zvoľte radšej výhrevné žiarovky alebo umiestnite výhrevnú podložku na jednu stranu terária, aby smerom k druhej teplota klesala. Pod žiarovkou môže teplota dosahovať 30 °C, tam sa môže užovka vyhrievať, v prípade potreby sa pôjde schladiť do odľahlejšieho kúta. Vlhkosť vzduchu by mala dosahovať 50 až 60 %, v noci môže byť mierne zvýšená.

Užovka červená veľmi rada šplhá, preto potrebuje v teráriu dostatok možností na túto aktivitu. Dno vysypte pieskom zmiešaným s rašelinou, prípadne kôrou, do terária umiestnite kamene, vetvy a aj nejaký úkryt pre hada, kde bude môcť nerušene oddychovať. Rosenie nie je nutné, občas však môžete porosiť roh terária, čo uľahčí užovke zvliekanie.

Dôležité je, aby malo terárium uzatvárateľný vrch s vetraním, pretože užovky dokážu ľahko nájsť spôsob, ako z neho ujsť.

Užovka červená terárium

Strava

Užovka sa živí hlodavcami a mláďatami vtákov, žiadnu vegetariánsku stravu nepotrebuje. Kŕmenie je nutné 1-2x za 2-3 týždne, mláďatá treba kŕmiť častejšie (2x týždenne). Množstvo a veľkosť treba voliť podľa veľkosti hada, vo všeobecnosti platí, že by veľkosť potravy nemala byť väčšia ako najširší priemer užovky. Ide o lovca, preto ho môžete kŕmiť živou potravou. Najčastejšou voľbou sú myši a potkany. Starší had potrebuje 2 dospelé myši každé 3 týždne. Po kŕmení dlho trávi, preto potrebuje pokoj.

Užovka červená strava

Starostlivosť a zdravie

Užovky sú aktívne v noci, v chladných ročných obdobiach sa občas prejavujú aj počas dňa. Majú mierumilovnú povahu a ak sa necítia v ohrození, nehryzú. Ak užovka rýchlo začne kmitať chvostom a vzpriami prednú časť tela, cíti sa v ohrození a môže zaútočiť. Pri manipulácii je potrebné postupovať opatrne. Dospelého hada chytajte vždy dvomi rukami, nikdy ho neberte za hlavu, aby ste mu nezlomili väz. Užovku chytajte obomi rukami – jednou za hlavou, druhou uprostred tela. Pri dobrej starostlivosti sa dožívajú 15 až 18 rokov, niekedy dokonca 20 rokov. Ide o odolné hady, ktoré nemajú časté zdravotné problémy.

Minimálne raz za štvrť roka užovka zvlieka kožu, vtedy jej treba dopriať pokoj a nevyrušovať ju. Kožu zvlieka v celku, pokiaľ sa tak nestane a koža sa trhá, treba hadovi pomôcť (namočiť mu kožu cca na 1/4 hodiny) a u veterinára zistiť, v čom spočíva problém.

Najčastejšie zranenia vznikajú od žiarovky, ak je vyhrievanie príliš blízko, môže dochádzať k popáleninám, žiarovku treba v takom prípade dať vyššie. Pokiaľ had nezje potravu, nenechávajte ju v teráriu. Myš alebo potkana odstráňte, aby nedošlo k zraneniam.

Nielen v prípade, že chcete hada rozmnožovať, je nutné zimovanie. Pri znížení teploty sa výrazne spomalí metabolizmus hadov a po odzimovaní sú aktívnejšie a viac stimulované na prípadné párenie. Zimovanie samcov môžete ukončiť o 2-3 týždne skôr ako zimovanie samíc. V prípade zimovania musí byť had v dobrej kondícii a pred zimovaním by nemal dostávať potravu aspoň 4 týždne. Postupne treba znižovať teplotu v teráriu a znižovať aj dobu svetla. Ideálna teplota je okolo 12 °C. Zimovanie trvá 2 až 2,5 mesiaca. Potom treba postupne teplotu zvyšovať a svietiť viac. Ak máte viac užoviek, treba ich zimovať oddelene. Mláďatá netreba zimovať, samcov od 2 a samičky od 3 rokov. Ak ide o samičku, ktorá mala mladé, tiež nie je v daný rok nutné zimovanie. Samička v prípade gravidity znesie do 30 až 45 dní 10 – 30 vajec.

Užovka červená starostlivosť

Najčastejšie otázky – FAQ

Užovka červená je mierumilovný had pôvodom zo Severnej Ameriky a Mexika, ktorý je vhodnou voľbou pre začínajúcich chovateľov. Neprekáža jej dotyk a starostlivosť o ňu je pomerne jednoduchá. Akú teplotu užovka potrebuje? Ako zariadiť terárium? Je vhodný chov viacerých užoviek? Ak máte ohľadom tohto hada ďalšie otázky, napíšte nám do komentárov. Odpovieme čo najskôr.

Vo voľnej prírode sa užovka červená dožíva 6 až 8 rokov, v zajatí je to omnoho viac. V chove v zajatí sa priemerne dožíva 15 až 18 rokov, zriedkavo to môže byť 20+ rokov.

Cena užovky sa pohybuje okolo 20 až 60 eur. Odporúčame zviera kupovať od skúseného chovateľa alebo v predajni s teráriovými zvieratami.

Áno, môžete. Do jedného roka dokonca nezáleží na pohlaví, potom treba oddeliť samcov od samičiek, aby nedochádzalo k neplánovanému páreniu. Vhodné je, aby mali rovnaký vek a boli spolu od malička. Užovky vyhľadávajú svoju spoločnosť a často sa zgrupujú a ukrývajú na jednom mieste.

Vzhľadom na to, že pochádzajú zo severného Mexika a Severnej Ameriky, je pre ne prirodzené striedanie ročných období. Preto je zimovanie vhodné aj v prípade, že nemáte záujem o rozmnožovanie. Nutné nie je pri mláďatách a samiciach, ktoré znášali.


Komentáre
Boris 03.Jan.2024

A čo z vlekom koži,zožere ho?,Alebo sa zvlek musí zobrať?

Odpovedať

redakcia Animals.sk 03.Jan.2024

Dobrý deň, keďže spolu s kožou sa hady zvliekaním zbavujú aj rôznych parazitov a baktérií, odporúčame kožu vybrať. Vždy po zvliekaní je vhodné vyčistiť celé terárium.

Nataly 20.Jan.2024

Ako často je treba čistiť terárium?

Odpovedať

redakcia Animals.sk 23.Jan.2024

Dobrý deň,
odporúčame terárium kontrolovať pri každom kŕmení a odstrániť prípadné nečistoty (trus, zvyšky jedla, zvlečenú kožu či vyvrátenú potravu) a skontrolovať kvalitu vody. Substrát stačí meniť cca raz za mesiac, závisí to od typu, aký si zvolíte – ak je substrát cítiť, treba ho vymeniť. Sklo čistite podľa potreby.

Andrea 19.Feb.2024

Dobrý deň, kúpili sme si užovku červenú. Má cca 7 mesiacov. Terárium sme si vybavili podľa odporúčaní, dno je vysypané kokosovým substrátom...v priebehu 2 mesiacov sa zvliekla už druhý krát, ale ani raz nejedla. Rozkŕmená bola chovateľom a jej strava spočívala v mrazených holíčatách.
Mysleli sme si, že budeme v tomto pokračovať, ale úplne odmieta jedlo. Živé holíčatá je veľký problém v chovprodukte kúpiť a vôbec ich zohnať. Skúšali sme jej to holíča vyslovene "napchať" do úst ale neúspešne. Viete nám prosím Vás poradiť, čo máme robiť? Nie je nám ľahostajný jej osud. Ďakujeme

Odpovedať

redakcia Animals.sk 22.Feb.2024

Dobrý deň, odporúčame vyhľadať vhodného veterinára, ťažko povedať, v čom môže byť problém. Mal by ju vidieť nejaký odborník, prípadne kontaktujte priamo chovateľa, od ktorého ste užovku kúpili. Ten s ňou má skúsenosti a bude vám vedieť poradiť.

Eva Körmendyová 25.May.2024

Ako mám zariadiť terárium

Odpovedať

Eve Körmendyova 30.May.2024

Môžem ju kŕmiť aj divími myšamy

Odpovedať

Eve Körmendyova 30.May.2024

Môžem ju kŕmiť aj divími myšamy

Odpovedať

Eva Körmendyová 30.May.2024

Keď sú malé tak potrebujú ohrieva je?

Odpovedať

Ďalšie články z kategórie Teraristika

Vaše hodnotenie:
(90.6%)