
Váha mačky podľa veku. Koľko váži kocúr, mačka, mačiatko
Pri starostlivosti o mačku je dôležitým aspektom udržiavanie zdravej hmotnosti. Tú je niekedy ťažšie určiť, hlavne pri dlhosrstých mačkách, ktoré svoju stavbu tela dokonale skrývajú pod kožúškom. Aj napriek tomu je však potrebné priebežne kontrolovať, či mačka nechudne alebo príliš nepriberá, keďže tieto javy by mohli byť znakom ochorení alebo iných problémov.
Hmotnosť mačky je jedným z faktorov, ktorý môže výrazne ovplyvniť jej dĺžku života. Nezdravá váha môže byť jednak indikátorom už vzniknutého ochorenia, jednak môže časom viesť k zhoršeniu zdravotného stavu. U podvyživených mačiek a mačiek s nadváhou a obezitou je bežný výskyt cukrovky, problémov so srdcom a cievami a chorôb pečene či obličiek. Navyše mačky s obezitou trpia neraz bolesťami kĺbov, zníženou mobilitou, artritídou a inými ochoreniam kostí a kĺbov. S príliš nízkou a príliš vysokou hmotnosťou sa spája únava, slabosť a neschopnosť vykonávať fyzické aktivity, čo môže viesť k úzkosti, apatii a depresii, takže hmotnosť sa v konečnom dôsledku môže podpísať aj na psychickom zdraví.
Koľko má vážiť mačiatko
Mačiatka sa od narodenia každým týždňom vyvíjajú, rastú, menia a učia. K zdravému vývoju patrí aj naberanie na váhe, ktoré je potrebné sledovať. To, akým tempom raste váha mačiatka, totiž môže indikovať problémy. Preto sa oplatí poznať, akú priemernú váhu má mať mača v určitom týždni života. Nasledujúci prehľad sa týka mačiat bežnej európskej krátkosrstej mačky a plemien podobného vzrastu. Pokiaľ máte mačiatko malého alebo veľkého plemena, vyhľadajte špecifickú tabuľku pre konkrétne plemeno.
- Pri narodení: 100 g
- 1. týždeň: 150 – 200 g
- 2. týždeň: 200 – 300 g
- 3. týždeň: 280 – 380 g
- 4. týždeň: 300 – 430 g
- 5. týždeň: 320 – 520 g
- 6. týždeň: 340 – 600 g
- 7. týždeň: 380 – 700 g
- 8. týždeň: 400 – 800 g
- 3. mesiac: 1 – 2 kg
- 4. mesiac: 1,7 – 2,5 kg
- 5. mesiac: 2 – 3 kg
- 6. mesiac: 2,5 – 3,5 kg
- 7. – 12. mesiac: 3,5 – 4 kg
Ako si môžete všimnúť, váha rapídne rastie najmä v prvých týždňoch, neskôr sa nárast spomalí. Do 1. roka naberie mačka takmer plnú hmotnosť, ktorú bude mať v dospelosti, avšak pri väčších plemenách sa môže hmotnosť a rast vyvíjať aj do 2 – 3 rokov. Nárast hmotnosti pritom nie je priamočiary a môže sa meniť, no je potrebné ho sledovať.
Pri narodení budú mať mačiatka hmotnosť asi 2 – 3 % z váhy ich matky. Ak bude vrh väčší, môžu mať menšiu hmotnosť, ak menší, môžu vážiť viac. V prvých týždňoch je potrebné sledovať, či mačiatka prijímajú potravu, pretože ich rast závisí na materskom mlieku, ktoré im dodáva živiny aj posilňuje imunitu. Tuhú stravu začnú prijímať až od 4. týždňa.
Ak mačiatko nepriberá alebo sa vyskytne náhly úbytok hmotnosti, môže to indikovať tráviace problémy, hnačku, zvracanie, ale aj omnoho vážnejšie zdravotné problémy. V takom prípade ihneď vyhľadajte veterinára.
Ako vážiť mačiatka
Mačiatka je najlepšie vážiť na kuchynskej váhe, pretože osobná váha by ich hmotnosť presne nezaznamenala. Najlepšie je použiť váhu s miskou, pokiaľ takú nemáte, na váhu položte nádobu a hmotnosť vynulujte, aby vám ukazovala iba hmotnosť mačiatka. Mačiatka je najlepšie vážiť priamo na mieste, kde sa zdržiavajú, aby neboli dlho a ďaleko od mamy.
Prvý mesiac sa odporúča vážiť mačiatka denne alebo každý druhý deň, aby ste včas prišli na to, že mačiatko nepriberá. Potom stačí váženie každý týždeň a od 3 mesiacov len raz za mesiac. Namerané hodnoty si zaznamenávajte do tabuľky alebo diára, aby ste mali momentálnu váhu s čím porovnať. Tieto záznamy prídu vhod aj pri návšteve veterinára.
Ideálna váha mačky v dospelosti
Ideálna váha mačky závisí od viacerých aspektov, ako je stavba tela, plemeno, vek a životný štýl. Je jasné, že priemerná hmotnosť mačky nižšieho vzrastu bude menšia než u väčších jedincov. Nižšiu váhu mávajú mladé mačky, ktoré sú aktívnejšie, a vyššiu mačky staršie než 5 rokov, ktorým pomaly klesá aktivita. Veľkým faktorom je životný štýl. Mačky chované v interiéri, hlavne v malých bytoch, majú menší priestor na pohyb a aktivity ako mačky chované aj vonku, preto zvyknú vážiť viac.
Ideálna, teda priemerná váha väčšiny mačiek v dospelosti je 4 až 4,5 kg. Tento údaj sa týka hlavne bežnej, európskej krátkosrstej mačky a podobných plemien. Sú však aj plemená, ktoré sa veľkosťou veľmi líšia. Taká siamská mačka má priemernú hmotnosť 2,2 kg a najmenšie plemeno Singapura len 2 kg. Na druhej strane veľké plemená dosahujú väčšie hmotnosti. Ragdoll môže vážiť aj 8 kg a najväčšie plemeno mainská mývalia mačka až 11 kg bez toho, aby šlo o nadváhu.
Koľko váži kocúr a koľko mačka?
Pohlavie je rozhodne faktorom, ktorý ovplyvňuje hmotnosť mačky. Vo všeobecnosti sú dospelé kocúry ťažšie než mačky a vážia v priemere o 0,8 – 1,4 kg viac. Týka sa to všetkých plemien – v prípade väčších plemien je rozdiel výraznejší, v prípade menších viac zanedbateľný. Čo sa týka európskej krátkosrstej mačky, samce vážia priemerne 4,5 – 5 kg a samice len 3,5 – 4 kg. Počas gravidity sa ich hmotnosť zvýši o 1 až 1,5 kg.
Ako zistiť hmotnosť bez váženia
Zdravú hmotnosť mačky môžete zistiť aj bez váženia, a to prezretím mačky. Mačku prezerajte priamo zhora a zboku, pričom sa zameriavajte na rebrá a brucho. Všímajte si, či sú rebrá viditeľné. Ak nie, viete ich prstami nahmatať? Vidíte chrbticu a stavce? Ako vyzerá brucho? Podľa týchto indikátorov zistíte, či má vaša mačka normálnu hmotnosť.
- Mačka s podváhou – Rebrá sú viditeľné, medzi nimi a kožou je veľmi málo tuku. Vidieť môže byť aj stavce chrbtice a iné kosti na tele. Pri pohľade zvrchu má telo mačky tvar presýpacích hodín, pás je veľmi úzky. Zboku je zase brucho veľmi vtiahnuté.
- Mačka s normálnou váhou – Rebrá mačky nie sú na viditeľné, ale dajú sa nahmatať a prstami spočítať. Stavce chrbtice ani kosti nie sú viditeľné, ale nahmatateľné, a telo je svalnaté. Zvrchu je na tele vidieť pás, no nie nadmerný tuk. Zboku je brucho mierne zatiahnuté, aj keď niektoré mačky ho môžu mať ľahko spadnuté, pre hormonálnu zmenu.
- Mačka s nadváhou – Rebrá nie sú viditeľné a veľmi ťažko sa dajú nahmatať. Pás mačky sa stráca, pri pohľade zvrchu je veľmi málo definovaný alebo ho nevidno. Pri pohľade z boku je brucho okrúhle a spadnuté.
- Obézna mačka – Rebrá nie sú viditeľné a prstami sa nedajú vôbec nahmatať. Platí to aj pre chrbticu a kosti, ktoré sú pokryté tukom. Zvrchu nie je vidieť pás, brucho je značne zaguľatené a vytŕča do strán. Z boku je taktiež vidieť guľaté brucho, ktoré je spadnuté až pod rebrá.
Ako udržiavať zdravú hmotnosť mačky
Základ udržiavania zdravej hmotnosti mačky spočíva v strave, pohybe a starostlivosti o zdravie. Zamerajte sa na výber zdravej a vyváženej stravy, ktorá mačke dodá všetky potrebné živiny. Mala by obsahovať vysoký podiel bielkovín, dostatok vlákniny a menej kalórií a tukov. Mačka by nemala konzumovať len granuly, ale aj vlhkú potravu z konzerv. Vhodné je potravu doplniť o mäso (kuracie, králičie, ryby) a občas aj rôzne výživové doplnky ako lososový olej, ktorý dodá omega-3 mastné kyseliny a vlákninu.
Mačka by aj s pribúdajúcim vekom mala mať dostatok pohybu, ku ktorému ju môžete motivovať hrou s pierkami a šnúrkami, ktoré môže chytať. Vhodné je mať viacero vysokých škrabadiel, po ktorých môže loziť a skákať, a to hlavne vtedy, ak žije len v interiéri. Zamerajte sa aj na zdravie mačky, navštevujte veterinára, aby bola mačka odčervovaná, mala všetky potrebné vakcinácie a pravidelné kontroly. Všímajte si jej správanie a apetít a smäd. Pri výrazných zmenách je vždy dobré konzultovať problém s veterinárom, vďaka čomu ho budete môcť skôr podchytiť a úspešnejšie liečiť.
Ako pomôcť mačke s podváhou
Podváhu spôsobuje nedostatok potravy, nekvalitná alebo nevhodná potrava s málo živinami (mačka potrebuje hlavne bielkoviny) alebo nedostatočný prístup k potrave (ak sa o misku musí deliť s agresívnejšou mačkou). Za podváhou sú často zdravotné problémy (cukrovka, parazity, ochorenia obličiek, pečene, štítnej žľazy, trávenia, pohybového ústrojenstva a rakovina). Príčinou môže byť aj stres a úzkosť.
V prvom rade navštívte veterinára, aby ste vylúčili, že za podváhou nie je nejaké ochorenie, ktoré musíte začať riešiť. Nájdite kvalitnú potravu, ktorá by mala obsahovať 55 % bielkovín a 45 % tukov, a poraďte sa s veterinárom, koľko jedla by mala mačka denne skonzumovať. Odporúča sa voliť lákavejšiu potravu z konzervy, ktorú je dobré ohriať a ak mačka nechce jesť z misky, skúste ju kŕmiť rukou a dohliadnuť, že sa naje. Taktiež je dôležité vytvoriť pokojné a priateľské prostredie, aby nebola mačka v strese a nebála sa jesť.
Ako pomôcť mačke s nadváhou alebo obezitou
Nadváhu a obezitu spôsobujú hlavne prejedanie sa, príliš kalorická strava, veľa maškŕt a iná nevhodne volená strava. Ďalším dôvodom je nedostatok cvičenia a pohybu, čo sa môže týkať hlavne starších alebo chorých mačiek, ale aj mačiek žijúcich v malom priestore v byte. K nadváhe prispievajú aj hormonálne zmeny po kastrácii alebo sterilizácii a rôzne ochorenia (štítnej žľazy, pohybového ústrojenstva, zranenia a pod.).
Pomôcť mačke s nadváhou a obezitou môžete predovšetkým zvolením vhodnej, menej kalorickej stravy (dobré je poradiť sa s veterinárom a zároveň vylúčiť možné ochorenia). Strava by mala obsahovať viac vlákniny, ktorá pomôže s pocitom zasýtenia. Jedlo by nemalo byť dostupné vždy, ale len v určitých časoch a len presne namerané porcie. Obmedzte maškrty a mačku sa snažte odmeniť skôr hrou alebo pohladením. Použiť môžete aj puzzle misky, ktoré spomalia jedenie. S úpravou stravy ide ruka v ruke cvičenie, ktoré môžete povzbudiť rôznymi hrami, naháňaním, lezením a prechádzkami.
Najčastejšie otázky – FAQ
Hmotnosť mačky je potrebné sledovať, pretože nielen nadváha, ale aj podváha môže značiť problém. Ak vás ohľadom tejto témy ešte niečo zaujíma, prípadne máte skúsenosti s nadváhou či podváhou mačky, napíšte nám svoje poznatky do komentára. Pomôžete tak ostatným majiteľom týchto štvornohých stvorení.