Veľký švajčiarsky salašnícky pes

Veľký švajčiarsky salašnícky pes – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Pevne stavaný a svalnatý robustný pes sa vyznačuje pozoruhodnou výdržou. Pôvodne strážny a ťažný pes predstavuje v súčasnosti skôr ochrancu a rodinného psa. Podľa delenia FCI sa plemeno radí do 2. skupiny (Pinče, bradáče, molosoidné plemená a švajčiarske salašnícke psy), 3. sekcie (Švajčiarske salašnícke psy) a štandardu patrí číslo 58. Veľký švajčiarsky salašnícky pes je zo štvorice švajčiarskych salašníckych psov (radia sa k nim ešte bernský salašnícky pes, entlebušský salašnícky pes a appenzellský salašnícky pes) najvyšším a najťažším plemenom. Ide o odvážne a inteligentné zviera, ktoré sa nevyznačuje agresívnym správaním. Na odstrašenie nepriateľa mu postačí jeho impozantný vzhľad. Pes so silným teritoriálnym inštinktom má miernu a vyrovnanú povahu, miluje svoju rodinu. S človekom rád a ochotne spolupracuje, chce byť v jeho blízkosti.

Publikované: 07.03.2025
Aktualizované: 07.03.2025

Ako tomu už jeho pomenovanie napovedá, ide o veľké plemeno psa, ktorého výška v kohútiku dosahuje v dospelosti 60 až 72 cm. Hmotnosť sa pohybuje okolo 60 kg. Pes s mohutnou postavou a pevnou kostrou je výborne osvalený. Silná, ale nie ťažká hlava s čiernym ňucháčom, silnou papuľou a čeľusťou, stredne veľkými mandľovými očami s bystrým výrazom a vysoko nasadenými trojuholníkovými ušami je silným svalnatým krkom spojená so silným a širokým hrudníkom. Napriek mohutnej postave je „Švajčiar“ dobre pohyblivý. Vzhľadom pripomína bernského salašníckeho psa, avšak má krátku srsť. Srsť je bohatá, nechýba jej veľmi hustá podsada, ktorá psa chráni pred chladným počasím. Povolená je len jedna farebná kombinácia – trikolóra (čierna, hnedá, biela). Čierna je základná farba a pokrýva trup, krk, hlavu a chvost, hnedočervené sfarbenie majú líca, nohy a bok hrude. Biela lysinka sa začína na čele a tiahne sa až k papuli, biely je i krk a časť hrude. Pre toto plemeno sú typické tzv. dvojité oči, nad očami sa nachádzajú hnedočervené škvrny. Vo svojej podstate ide o zdravé a odolné plemeno, trpieť však môže chorobami typickými pre veľké plemená. Ide najmä o ochorenia pohybového aparátu (dysplázia) a torziu žalúdka, ktorej môžete predchádzať rozdelením dávok krmiva a dodržiavaním pokoja po jedle. Vek dožitia je u veľkých švajčiarskych salašníckych psov v priemere 8 až 11 rokov.

Švajčiar je citlivý a mimoriadne oddaný svojej rodine. Má pokojnú a vyrovnanú povahu a je priateľský. Dobre sa znáša s deťmi, je pre ne partnerom na bláznenie, opatrovateľom aj ochrancom, a tolerantný je i k iným zvieratám. Na svojej rodine je priam závislý, jej spoločnosť vyžaduje. Avšak je nevtieravý a členov svorky mu stačí z blízkosti pozorovať. Izoláciu neznáša veľmi dobre, pobyt v koterci by uňho mohol vyvolať separačnú úzkosť. Veľkého švajčiarskeho salašníckeho psa z miery len tak niečo nevyvedie. Má silne vyvinutý teritoriálny inštinkt a svoje územie a rodinu bude odlhodlane chrániť. Štekanie mu nie je vlastné, ohlási ním votrelca, ale veľmi rýchlo sa znovu upokojí. Ak sa z „votrelcov“ vykľujú priatelia rodiny, rezervovanosť psíka k nim opadne. Psík sa potrebuje cítiť potrebný, pôvodne pracovné plemeno by ste preto mali počas dňa dostatočne zamestnať. Oddane bude ťahať deti na sánkach, strážiť dom, dobrou voľbou je i tréning agility a záchranársky výcvik. Švajčiar je inteligentný a má chuť sa učiť, preto veľmi rýchlo pochopí, čo od neho chcete. Vo svojej podstate je poslušný, ale pokiaľ sa mu bude úloha zdať nezmyselná, prejaví sa jeho tvrdohlavosť. Plemeno je vhodné pre silného a pokojného pána, ktorý ho dokáže zabaviť. Potrebná je dôslednosť pri výcviku a pozitívna motivácia. Už od šteniatka je vhodné psa socializovať, a to s inými ľuďmi i zvieratami. Psíkovi by ste mali raz za čas pripraviť nové výzvy v podobe hravých cvičení a športových aktivít. Má veľkú potrebu pohybu, doprajte mu preto dlhé prechádzky, naháňačky i ťahanie rôznych bremien. Hustá srsť s podsadou ho predurčuje na celoročný pobyt vonku. Starostlivosť o srsť nie je náročná, stačí ju raz týždenne vykefovať.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(90.6%)