Vývoj mačiatka: kedy mačiatka otvárajú oči, kedy odstaviť mačiatko, kedy je mačka dospelá?
Od prvých chvíľ po narodení až k dospelosti si mačiatka prechádzajú niekoľkými fázami vývoja. Porozumieť im znamená porozumieť potrebám mačiatok, vďaka čomu ich dokážete čo najlepšie pripraviť na život. V tomto článku sa preto dozviete, čím si mačiatka prechádzajú v jednotlivých štádiách vývoja, aké potreby majú, kedy prejsť na tuhú stravu či to, od akého bodu sa mačiatko považuje za dospelú mačku.
Za najdôležitejšie sa rozhodne považuje prvých 8 týždňov života mačiatok, kedy si prechádzajú najvýraznejšími zmenami. Práve toto obdobie je kľúčové pre ich vývoj a môže mať vplyv na ich život v dospelosti. Mačiatka rýchlo rastú, osvojujú si návyky, objavujú svet a učia sa novým veciam. Z malých, bezbranných tvorov sa stávajú silné a samostatné jedince. Kým sa tak stane, potrebujú vašu starostlivosť, správne zvolenú stravu, bezpečné a milujúce prostredie, ale aj ochranu pred vážnymi ochoreniami a parazitmi či nástrahami, ktoré ešte nevedia rozoznať.
Fázy vývoja mačiatka
Fázy vývoja mačiatok nie sú nejako striktne charakterizované, avšak je potrebné porozumieť, akými zmenami si prechádzajú vo fyzickom vývoji a v správaní a aké nároky na starostlivosť majú v jednotlivých obdobiach. Ich život sa začína po 58 – 66 dňoch gravidity mačky, na ktorej starostlivosť sú v prvých dňoch odkázané.
Od narodenia po 1. týždeň
Mačiatka sa rodia so zatvorenými očami a ušami, sú teda slepé a nepočujú. Nedokážu ešte chodiť, nemajú zuby, chýba im termoregulácia a nedokážu stiahnuť pazúriky. Vážia len 100 g a sú úplne odkázané na starostlivosť matky, ktorá ich kŕmi materským mliekom, poskytuje im teplo, chráni ich a čistí. Mačiatka sa v podstate iba kŕmia a spia. Okolo 4. – 5. dňa im odpadne pupočná šnúra a od 7. dňa sa im začínajú otvárať uši a môžu tak vnímať zvuk. V tomto období je potrebné ponechať starostlivosť na mačku a zabezpečiť, aby mala pokoj, teplo a kvalitnú stravu.
2. týždeň
V tomto období má už väčšina mačiatok otvorené uši. Oči sa začnú otvárať od 8. do 12. dňa, no u niektorých mačiatok to môže trvať dlhšie. Po otvorení zvyknú mať oči modrej farby, no tá sa u väčšiny mačiatok zmení. Zrak je v tomto období ešte slabý a mačiatka dokážu vidieť len na krátke vzdialenosti. Mačiatka rastú a naberajú na sile, preto v tomto týždni začínajú robiť prvé, nemotorné kroky. Sú však ešte primalé a málo koordinované, aby riadne chodili alebo sa hrali. Naďalej platí, že si vyžadujú neustálu starostlivosť mačky.
3. týždeň
V 3. týždni sa začína zlepšovať zrak a sluch mačiatok, preto sa stávajú viac zvedavé, zaujímajú sa o prostredie okolo seba. Zvedavosť ich vedie k ďalším pokusom postaviť sa na vlastné nohy, začínajú pomaly chodiť, objavovať hračky a toaletu, keďže začínajú mať pod kontrolou vylučovanie. Môže sa stať, že začujete aj pradenie. Hlavnou zmenou, ktorú si môžete všimnúť, je, že im začínajú rásť prvé zuby.
4. – 6. týždeň
V tomto období pokračuje objavovanie sveta okolo seba. 4-týždňové mačiatka začínajú viac chodiť a hrať sa medzi sebou. Všetko ich veľmi zaujíma, sú zvedavé a hravé, a preto sa môžu snažiť vzdialiť od mamy a prebádať okolie. Začína sa prvá socializácia, aby boli vystavené bežným zvukom okolo seba, spoznali ľudí a nebáli sa hluku či ruchu. Učia sa predovšetkým od svojej mamy, ich schopnosť používať toaletu sa zlepšuje. Pazúriky už dokážu bez problémov vtiahnuť, mliečne zuby by mali naďalej rásť, vďaka čomu môžu začať konzumovať kvalitnú potravu z konzervy.
7. – 8. týždeň
V 7. týždni by už mačiatka mali mať všetky mliečne zuby (26) a farba očí sa môže začať meniť. Príznačným pre toto obdobie je nárast energie, mačiatka budú naozaj hravé, zlepšuje sa ich koordinácia a získavajú na sile. V tomto období získajú prvé vakcíny, preto možno pokračovať s ďalšou socializáciou. Mnoho mačiatok po ukončení 8. týždňa putuje do novej rodiny, keďže sú dostatočne samostatné a silné na to, aby bol možný odber od mamy. V tomto veku by preto mali byť zvyknuté jesť tuhú potravu (konzervy, granuly namočené vo vode) a samostatne používať mačaciu toaletu.
9. – 12. týždeň
V tejto fáze si už mnohé mačiatka zvykajú na život v novom prostredí, s novou rodinou. Neustále rastú a učia sa nové veci. Do 12. týždňa by mali získať poslednú dávku vakcín, po ktorej budú pripravené aj na socializáciu vonku, mimo domova. Budú tak plne imunizované a nemusíte sa obávať nákazy od cudzích mačiek. Mačiatka už konzumujú len tuhú potravu, pričom je potrebné dbať na odporúčané dávkovanie vzhľadom na vek, keďže každým týždňom rastú a naberajú na hmotnosti.
3. – 6. mesiac
Od 3. mesiaca je rast už o čosi pomalší, no stále znateľný. V tomto štádiu môžete spozorovať vypadané mliečne zuby, ktoré pomaly začínajú nahrádzať trvalé (32). Čo sa týka správania, mačiatko je už omnoho samostatnejšie, stále je hravé, zvedavé a neustále sa učí a prijíma nové informácie, preto je potrebné nastaviť hranice toho, čo smie a čo nie. Od 6. mesiaca je možná sterilizácia a kastrácia, avšak záleží aj od iných faktorov (ako mačiatko rastie, koľko váži, či je zdravé a pod.).
7. – 12. mesiac
Tento polrok predstavuje obdobie dospievania. Z mačiatka sa stáva skutočný „pubertiak" a netýka sa to len sexuálneho dozrievania (mačky sa začínajú hárať), ale aj správania. Objavujú dominanciu a submisiu nielen vo vzťahu k iným mačkám (alebo zvieratám) v domácnosti, ale aj k ľuďom. Skúšajú hranice a môže sa zdať, že zabudli to, čo sa už naučili, alebo že skrátka rebelujú a napr. si označkujú teritórium či poškriabu gauč. V tomto období treba zachovať trpezlivosť a mačiatko naďalej učiť to, čo nesmie a poskytnúť mu dostatok alternatív v podobe hier. Po dovŕšení 12. mesiaca už nehovoríme o mačiatku, ale o dospelom jedincovi.
Starostlivosť o mačiatko – vakcinácia, odčervovanie, sterilizácia
Pri starostlivosti o mačiatko je dôležité nezabúdať na zdravotnú starostlivosť. V tomto veku sú mačiatka veľmi zraniteľné a sú odkázané na ochranu, ktorú im najprv poskytuje materské mlieko, neskôr vakcíny. Vďaka materskému mlieku sa im do tela začínajú dostávať protilátky, ktoré má v organizme ich mama, preto v tomto období netreba zabúdať na kvalitnú stravu práve pre matku, ktorá dojčením veľa živín stráca.
V 3. – 4. týždni, keď mačiatkam začnú rásť zuby, síce stále pijú materské mlieko, no dojčenie sa stáva pre matku čoraz bolestivejším, preto ich postupne odstavuje a v najbližších týždňoch si začnú zvykať na bežnú stravu pre mačky. V 6. – 8. týždni preto netreba zabúdať na prvé kolo vakcinácie. Tá sa bude opakovať opäť o 3 – 4 týždne, teda väčšinou v 12. týždni.
Dôležitou súčasťou starostlivosti je aj odčervovanie, keďže mačiatka sú náchylné na rôzne parazity. S odčervovaním sa začne medzi 4. – 6. týždňom a opakuje sa každé 2 – 3 týždne až do 12. týždňa. V tomto veku sa používajú pasty, keďže mačiatko by ešte tabletu neprehltlo. Prvé odčervovanie by mal vykonať veterinár, ktorý navrhne, kedy s ním začať a aký odčervovací prípravok používať.
Ak sa rozhodnete pre sterilizáciu či kastráciu, nezabúdajte na ňu a neodkladajte ju, kým bude neskoro. Myslite na to, že mačka sexuálne dozrieva už okolo 6. mesiaca a ak sa stretáva s kocúrmi, môže dôjsť k nechcenej gravidite. U kocúrov je zase včasná kastrácia vhodná aj preto, aby nezačali značkovať teritórium v domácnosti, pretože pokiaľ s tým raz začnú, ani kastrácia už tento zlozvyk neodstráni. Preto v 6. mesiaci nezabúdajte práve na sterilizáciu a kastráciu.
Najčastejšie otázky – FAQ
V tejto časti sa pozrieme na často kladené otázky. Zaujímajú vás ešte ďalšie otázky alebo by ste sa chceli podeliť o skúsenosť so starostlivosťou o svojho štvornohého miláčika? Navštívte sekciu diskusie pod článkom. Budeme radi, ak sa do nej zapojíte svojím komentárom.