Weimarský stavač – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
Pes poľovník, ktorý však v rodine dokáže rozdávať radosť a lásku. Weimarský stavač je veľké plemeno psa, ktoré zaujme svojou vysokou a atletickou postavou. Je to všestranný a talentovaný pes. Využíva sa nielen ako lovecký pes, ale tiež je to pes záchranár, stopár alebo terapeutický pes. Je priateľský a veľmi vnímavý. S deťmi si weimar dobre rozumie. Na majiteľa sú psíkovia veľmi fixovaní a nerady trávia čas osamote. Dožadujú sa veľa pohybu. Sú to vytrvalci a bez problémov sa s pánom vyberú na dlhé túry či zabehať si.
Pri tréningu sú učenliví, no vyžadujú si trpezlivosť. Zaujmú sfarbením srsti a hlbokým psím pohľadom jantárových očí. V prípade dobrej genetiky sa im vyhýbajú choroby a dožívajú sa stredne dlhého veku.
Vzhľad, veľkosť, srsť a druhy
Štíhle, agilné a svalnaté telo weimarského stavača zaručene upúta pozornosť. Hoci je tento pes originálne „poľovníkom“, jeho ušľachtilý vzhľad a sfarbenie z neho robia aj v tejto kategórii špecifické plemeno. Samec čistokrvného weimarského stavača môže vážiť od 30 až do 40 kg. Sučky sú ľahšie a ich hmotnosť sa pohybuje v rozsahu 25 až 35 kg. Eleganciu a majestátnosť však tomuto plemenu dodáva hlavne výška. Weimar sa radí medzi veľké plemená psov. V kohútiku môže dosahovať dospelý jedinec výšku od 63 po 70 cm, u sučiek približne 57 až 63 cm.
Výzor weimarského stavača je pomerne špecifický. Jeho atletická a osvalená postava je podporená silnými a dlhými končatinami. Hlava je voči trupu relatívne veľká a pri pohľade z profilu je pretiahnutá dopredu, čo je spôsobené hlavne dlhšou papuľou. Nepovšimnúť sa nedajú vysoko posadené a visiace uši, ktoré dĺžkou presahujú až kútiky úst. Chrbát je veľmi symetrický a zakončený dlhým, hrubšie osrsteným chvostom. V niektorých krajinách sa zvykne skracovať, čo však nie je oficiálnym štandardom. Okrúhle oči jantárovej až modrastej farby sú taktiež výrazným prvkom tváre tohto plemena.
Na základe štandardu FCI – Medzinárodná kynologická federácia, sú schválené dva typy tohto plemena. Rozpoznávacím znakom je typ srsti. Krátkosrstý weimarský stavač s hladkým chlpom je základnou normou. Jeho srsť má hustú podsadu. Výnimočne sa môžu objaviť typy s krátkym a drsným osrstením alebo s mierne dlhším a tvrdým osrstením (tzv. stockhaar). Weimarský stavač dlhosrstý je pomerne vzácny. Najdlhšiu má srsť na hrudi a bruchu. Výraznejšie osrstené sú aj končatiny a chvost. Schválenými farbami srsti sú sivá a hnedá. Pričom pri sivých odtieňoch sa objavuje svetlo strieborná až tmavá. Medzi chovateľmi sa zaužívali pojmy weimarský stavač modrý a weimarský stavač hnedý. U dlhosrstej variety sa častejšie môže objaviť kombinácia sivo-hnedej farby, ktorá však nie je niektorými organizáciami uznávaná.
Zdravie, choroby a vek
U veľkých plemien je vyšší predpoklad výskytu niektorých ochorení a u weimarských stavačov to nie je inak. Primárne psov môžu trápiť problémy s kĺbmi, kosťami, gastroenterologické ochorenia či problémy s očami. Dôvodom vzniku ochorení je tiež genetika, pretože pre popularitu týchto plemien dochádza často k množeniu jedincov s vrodenými defektmi. Ktoré ochorenia sú u tohto plemena najčastejšie?
- Dysplázia bedrového kĺbu – je často dedičný stav. Ide o abnormálny vývoj stehennej kosti a bedrového kĺbu. Kosť nezapadá do puzdra kĺbu a dochádza k nežiaducemu pohybu v kĺbovej jamke. Pes následne kríva alebo ho pohyb bolí.
- Torzia žalúdka – typická pre veľké a stredne veľké plemená psov. Ide o vážny stav, pri ktorom dochádza k nafúknutiu žalúdka v dôsledku nesprávneho príjmu potravy či nepravidelného stravovania. Nahromadený plyn nafukuje žalúdok, spomalený je prietok krvi, klesá krvný tlak a nafúknutý žalúdok má tendenciu sa točiť (torzia). Pes môže upadnúť do šoku a je nutný okamžitý operačný zákrok. Je to život ohrozujúci stav.
- Von Willebrandova choroba – geneticky zakódované ochorenie krvi. Ide o jej zhoršenú zrážanlivosť. Objavovať sa môže mimovoľné krvácanie z nosa, úst či análneho otvoru. Liečba je možná na základe diagnostiky, a to dostupnými medikamentami.
- Progresívna atrofia sietnice – PRA je vrodené ochorenia, pri ktorom dochádza k progresii postupnej slepoty. Toto degeneratívne ochorenie postihuje fotoreceptory v sietnici. Psie oči prestávajú mať schopnosť vnímať svetlo a dochádza k čiastočnému až úplnému oslepnutiu jedinca.
- Entropium – u weimarských stavačov sa môže objaviť problém so stáčaním očného viečka smerom k oku. To spôsobuje podráždenie očnej buľvy a výrazné začervenanie. Riešenie je možné operačne.
Ak sa weimarovi ochorenia vyhýbajú, dožíva sa priemerne 10 až 13 rokov. Pes je veľmi odolný a pokým nie je jeho zdravotný stav ovplyvnený genetikou alebo sa nezanedbáva jeho starostlivosť, dožíva sa pokojne vyššej vekovej hranice. Zriedkavejšie sa u týchto psov objavujú ochorenia imunity alebo epilepsie.
Povaha a správanie
Je to enormne spoločenský pes, ktorý potrebuje mať nablízku svojho majiteľa. Hoci je to dnes jeden z najobľúbenejších poľovných psov, vynikajúco sa cíti v spoločnosti milujúcej rodiny. Dlhý čas bez majiteľa nezvláda vždy najlepšie a môže mať sklony k úzkosti z odlúčenia. K deťom je veľmi tolerantný a chápavý. Dokáže im mnohé nevyberané dotyky prepáčiť. Je nesprávne podceniť socializáciu týchto psov a následnú výchovu. Vzhľadom na to, že je to rodený lovec, socializácia je kľúčová, aby ostatné menšie zvieratá nevnímal ako korisť.
Jeho vycibrené zmysly sú podporené ochranárskym inštinktom a weimar je dobrým strážcom. Zároveň je veľmi vytrvalý, energický a potrebuje veľa pohybu. Jeho energiu môžete investovať práve do výcviku. Pes, čo dokáže otvoriť dvere? Tak to je weimarský stavač. Ako všestranný pes sa s majiteľom rád oddá rôznym aktivitám, beh, bicyklovanie, plávanie či rôzne psie športy. Zabaviť sa dokáže aj s hračkami či pri aportovaní.
Pri výcviku je veľmi ochotný a trpezlivý a učenie tohto psa patrí celkovo k „hladkým procesom“. Za podmienok, že už majiteľ má nejaké skúsenosti a podobne ako pes trpezlivosť. Toto plemeno má vysokú pracovnú morálku a schopnosť reagovať na povely je veľmi pozitívna, preto je nutné zamestnávať jeho myseľ. Jeho lovecký inštinkt ho povzbudzuje k tomu, aby bol vždy ostražitý a zvedavý, preto vás niekedy môže prekvapiť, kam všade sa weimar môže dostať a čo všetko ho môže zaujať. Niekedy preto môžu mať tendenciu k útekom, čo však býva spôsobené práve spomenutou zvedavosťou.
Výchova, výcvik a starostlivosť
Kombinácia inteligencie a živelnej povahy má svoje úskalia a hlavne na začiatku výcviku počítajte s častejšími impulzívnymi reakciami psa. Ak by ste ho však chceli trestať za neposlušnosť v tréningu, nikam sa nedostanete. Prílišným tlakom na psa uňho vzbudíte strach a obavy. Omnoho dôležitejší je pozitívny prístup a odmeňovanie. Weimara za dobre odvedenú prácu motivuje aj pochvala a možnosť pritúliť sa. Vhodným trestom je teda to, že odmenu nedostane. Už v ranom šteňacom veku myslite na socializáciu s inými ľuďmi a zvieratami. Mačky a menšie zvieratá majú sklon títo lovci preháňať. Weimarské stavače dokážu byť aj veľmi spoľahlivými strážcami. Predovšetkým v zahraničí sú weimarské stavače využívané na účely terapie alebo ako psí záchranári a stopári drog.
Majú veľmi dobre vyvinuté zmysly a v spojení s učenlivosťou je možné z weimara vychovať vysoko profesionálneho pracovného psa. To svedčí len o tom, že pri dôslednom tréningu je možné zo psa mať nielen pracanta, ale aj prirodzeného milovníka rodiny. Weimarský stavač má vyslovene potrebu pracovať, a to pre majiteľa znamená povinnosť zamestnávať jeho telo i myseľ. Rád bude vaším spoločníkom počas joggingu alebo na turistike, taktiež weimarovi nevadí voda a psie športy ho budú baviť do sýtosti – agility, canicross, dogdance, flyball či iné. Podstúpiť môžete so psom lovecký výcvik, kde sa pes taktiež naučí poslušnosti a zároveň sa naučíte zvládať jeho lovecké pudy.
Potrebuje aktívneho majiteľa, ktorý má s výchovou a chovom psov dostatok skúseností. Zvládať jeho energickosť a vytrvalosť môže byť pre niekoho miestami oriešok. Srsť psa si nevyžaduje extra starostlivosť, a to ani v prípade dlhej variety. Kefovanie a prečesávanie aspoň raz do týždňa je dostačujúce. Pravidelne kontrolujte a čistite uši. Pri veľkých psoch je veľmi dôležité správne kŕmenie a vhodné krmivo. Šteňatám zabezpečte krmivo s nižšou energetickou hodnotou, aby nedochádzalo k rýchlemu rastu kostí a kĺbov. Rýchly rast môže poškodiť pohybový aparát. Denný príjem krmiva rozdeľte do viacerých dávok.
Weimarský stavač do bytu či do domu? Pre koho je toto plemeno vhodné?
Život v stiesnených priestoroch tejto rase príliš nesvedčí. Netreba zabúdať, že hoci je to milovník rodiny a rád sa bude túliť, je to energický a pomerne veľký pes, ktorý potrebuje priestor a dostatok pohybu. Ideálne je, ak má weimar k dispozícii veľký dvor či záhradu a dom s možnosťou prístupu do interiéru. Vo väčších bytoch si však ochotne zvykne. No myslite na jeho potreby. Pohybu potrebuje naozaj veľa. Ak máte čas len na párminútové prechádzky pred panelákom, siahnite skôr po pokojnejšom a menšom plemene. Hoci majú tieto psy hustú srsť, celoročný pobyt vonku bez poriadneho otvoreného koterca so zateplenou búdou nie je vhodný.
Weimarský stavač oplýva vysokou mierou inteligencie a je schopný sa učiť veľmi rýchlo. Nie nadarmo sa využíva ako záchranársky pes, stopár alebo terapeutický pes. Je ostražitý, vnímavý a vytrvalý. Svoj energetický fond rád investuje do času stráveného s majiteľom. Nebojte sa ho zobrať na dlhé túry, prechádzky či zabehať si s vami a pokojne aj popri bicykli. Skúste s ním rôzne psie športy. Weimar je silný a veľmi pohyblivý. Na dvore rodinného domu vie byť aj platným strážcom. S deťmi vychádza veľmi dobre, je empatický a hravý. Hoci je to srdcom i dušou lovec, spolužitie s rodinou je pre túto rasu veľmi vhodné.
Majiteľ weimarského stavača by nemal byť úplný začiatočník a skúseností sú preto vrelo vítané. Je nutné, aby ste s takýmto psom absolvovali tréning poslušnosti. Vhodný je aj lovecký výcvik. Podstatný je láskavý prístup, no zároveň majiteľ musí byť autoritou. Starostlivosť o srsť krátkosrstého či dlhosrstého weimarského stavača je nenáročná. Zásady pravidelného kŕmenia je potrebné dodržiavať. Vďaka tomu sa pes udrží v skvelej kondícii. Pozor na čas, kedy je pes osamote. Weimar má sklony k úzkostiam, čo vedie k deštruktívnemu správaniu. Zabezpečte psovi hračky na hranie.
Najčastejšie otázky – FAQ
Zaujalo vás plemeno weimarského stavača? Radi by ste vedeli, či môžete tohto psa chovať v byte? Zaujíma vás, koľko stojí weimarský stavač či koľko sa dožíva rokov? Radi vám na tieto otázky a mnohé iné odpovieme. Veľmi oceníme, ak máte ako chovateľ skúsenosti s týmto plemenom a podelíte sa o ne v diskusii. Pomôžete tak i ostatným čitateľom, ktorí možno kúpu weimarského stavača zvažujú.